Thermomix ile Chai Çayı Karışımı Tarifi

tarafından Tuğba Muñoz Benitez

Herkese günaydın,bugün paylaşmak istediğim tarif bir baharat karışımı,bu baharat karışımı ile yapılan çay tarifini de hazırladım.Coğumuz chai çayını duymuş yada tatmışızdır.Bağışıklık sistemini güçlendiren bu çayı ben oldukça tüketmeye çalışıyorum.Bugün tariften önce bu yazıyı paylaşmak istedim.Bilgilerini değerli bulduğum Ayse Tolga’nın web sitesinden yararlandım.Olur da yararlarını duymamış olan varsa lütfen bir göz gezdirmenizi öneriyorum.Hepinize sevgiler…

     Eğer bana sağlık için sadece bir hakkın var deseler, hemen Chai çayını seçerim. Bu çay, otlar ve baharatların güçlü bir karışımıdır. Sağlığı koruyacak ve huzuru arttıracak şekilde Hindistan’da yüzyıllarca yetiştirilmiştir. Sindirimi iyileştirmenin yanı sıra chai, bağışıklık sistemini de güçlendirir, iltihaplanmayı önler ve antioksidan özelliklere sahiptir. Chai’nin antibakteriyel ve anti-kanser etkileri olduğu da ileri sürülmektedir.
Chai, tüketildiği bölgeye bağlı olarak farklı formüller kullanılarak üretilmiştir, ancak bir takım standart malzemeler vardır: siyah çay, zencefil, kakule, tarçın, rezene, karanfil ve karabiber. Chai’nin sağlığa yararlarını analiz ederken, sırayla her maddenin incelenmesi önemlidir. Birbirlerinin faydalarını arttırmak için sinerjik bir yaklaşımda bulunmakla birlikte, ayrı botanik bileşenlerin kendi başına güçlü faydaları zaten vardır.

Siyah Çay

Çay antioksidanlarla doludur. Bununla birlikte, çaydaki antioksidanlar sandığımızdan çok daha kapsamlı koruma sağlayabilir. Örneğin siyah çay LDL (iyi) kolesterolü koruyabilir ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak bazı araştırmalar siyah çayın anti-viral ve anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir.

Zencefil

Doğu tıbbında kullanılan önemli kök zencefil sindirim, dolaşım sistemlerine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iltihap çeken insanlar için özellikle yararlı olabilen bir üründür.

Kakule

Hemen hemen her Tibet tıbbı formülünde bulunan kakule, sindirime yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Buna ek olarak, vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur, dolaşımı iyileştirir ve solunum alerjileri ile mücadele edebilir.

Tarçın

Tarçın sindirim için önemli özelliklerine sahiptir ve aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, araştırmalar tarçının anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

Karanfil

Karanfil sindirime yardımcı olur, ancak aynı zamanda analjezik (ağrı giderme) özelliklere de sahiptir ve özellikle ülser ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, karanfil antibakteriyel etkiye sahiptir.

Karabiber

Yeni araştırmalar karabiberin metabolizmamızı her şekilde etkileyebileceğini gösteriyor. Çalışma, karabiberin yağ depolamada doğrudan etkisi olduğunu göstermiştir; bu durum, yağ birikimini önlemenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Karabiber ayrıca antibakteriyel ve antioksidan destek ve sindirime yardımcı olur.

Bu yararları göz önüne alındığında, chai’nin popülaritesi sır olmamalı. Asıl soru şu ki, Doğu’daki şifacıların yüzyıllar boyunca neler bildiklerini keşfetmek için Batı’daki insanlar neden bu kadar uzun süre bekledi? Chai çayı zihni yatıştırır, sindirimi geliştirir ve sayısız ek avantajlar sağlar. Bu eski içecek, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından, faydalı lezzeti ve yaşamsal sağlık yararları nedeniyle değer taşıyor.

Chai Çayı karışımı;

MALZEMELER

●6 Kakule tanesi

●1 adet muskat

●2 yıldız anason

●6 tane karanfil

●3 çubuk tarçın

●1 vanilya çubuğu (vanilya çubuğunun ortasını bir bıçak yardımı ile kesin bir kaşık yardımıyla içindeki çekirdekli kısmı sıyırın,karıştırma kabına sadece bu kısım eklenecek)

●1 çay kaşığı tane karabiber

●60 gr siyah çay

●300 gr süt tozu

●2 yemek  kaşığı toz zencefil

●110 gr toz şeker

YAPILIŞI

●Karıştırma kabının içerisine kakule,muskat,anason,karanfil,çubuk tarçın,vabilya ve karabiberi ekliyoruz 30 saniye hız 10’da öğütüyoruz

●Süt tozu,toz zencefil,siyah çay ve toz şekeri de ekleyip  30 saniye hız  9’da yine öğütüyoruz

●Karışımı cam bir kavanoza aktarıyoruz

●Serin bir ortamda 1 ay saklayabilirsiniz

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Bırakın

error: Content is protected !!