Thermomix ile Anneannemin Meşhur Tavuk Çorbası

tarafından Tuğba Muñoz Benitez

Anneannemin meşhur tavuklu çorbası …Ailede bilmeyen yoktur ama hep tarifini unutup anneannemi arar öğreniriz.Kim hasta olsa klasik bu çorba yapılır,hatta anneannem pişirirken mini mini ipuçları da verir. Sayfamda olmayı en çok hak eden tarifi bende thermomix’e uyarlamak istedim.Hepinize afiyet olsun.

MALZEMELER

*500 gr tavuk göğsü(anneannem kemikli tavuk kullanır,benim elimde tavuk göğsü olduğu için ben böyle kullandım)

*1 yemek kaşığı un

*1 yumurta

*1 limon

*Tuz,karabiber

*Defne yaprağı

*Tane karabiber

*2 tane havuç

YAPILIŞI

*Karıştırma kabının içerisine 500 gram tavuğu,defne yaprağını,dış kabuğu alınmış havucu( 3’e bölerek),tane karabiberi ve 1 litre suyu da ekleyip kapağını kapatıyoruz

*30 dakika 110 derecede hız 2 ters karıştırmada pişiriyoruz

*Karışımı süzüyoruz,önce sadece tavukları karıştırma kabına alıp 5 saniye hız 5 te parçalıyoruz.Eğer çok daha küçük parçalar haline çorbaya eklemek isterseniz süreyi uzatabilirsiniz.

*Tavukları karıştırma kabından farklı bir kaba aktarıyoruz.

*Karıştırma kabının içerisine tavuk suyunu ekliyoruz 20 dakika 120 derece hız 2 ye ayarlıyoruz

*Farklı bir kaba bir kaşık un,üzerini geçecek kadar su koyup iyice karıştırıyoruz; tüm un topakları gidene kadar.Tamamen beyaz sıvı bir görüntü alınca içine 1 yumurta ekleyip iyice karıştırıyoruz görüntü sıvı sarı bir görüntü aldıktan sonra 1 adet limonu da ekleyip karıştırıyoruz.

*Karıştırma kabının ölçü kabını çıkarıp unlu karışımı azar azar tavuk suyuna ekliyoruz ,üzerine tuz ve toz karabiber ekleyip ölçü kabını tekrar yerine takıyoruz.

*18.dakikada thermomixi durdurup içine tavukları ekliyoruz tekrar kapağını kapatıp 2 dakika daha tavuklarla pişiriyoruz.

*Üzerine bol limon ve karabiberle sıcak servis ediyoruz,afiyet olsun…

Bunları da Beğenebilirsiniz

1 yorum

Çiler 28 Kasım 2020 - 16:29

Dear Tugba, this was my first soup trial on my new Thermomix and although I started off so nervous I actuallyenjoyed the ease of your recipe and the whole family loved the soup? Thank you.

Cevap

Yorum Bırakın

error: Content is protected !!